Specialistas pataria

PATARIMAI TĖVELIAMS, KAIP BENDRAUTI SU SAVO VAIKU.....
PATARIMAI TĖVELIAMS, KAIP BENDRAUTI SU SAVO VAIKU.....

1. Atraskite natūralius, įgimtus vaiko pomėgius, gabumus ir juos skatinkite, stenkitės juos atskleisti. Svarbiausia nesipriešinti genetiniam poveikiui. Realūs ir prasmingi pasiekimai pasiekiami tuomet, kai veikla remiasi genetiniu potencialu.

 

2. Leiskite vaikams atlikti adekvačias užduotis, kurios neleistų nuobodžiauti. Taip pat neapkraukite sudėtingomis užduotimis. Pateiktose užduotyse turi būti 80 procentų sėkmės.

 

3. Tėvai į vaiko klausimus reaguoja įvairiai. Dažnai jie prašo netrukdyti, neklausinėti kvailų dalykų ir pan. Geriausia reaguoti į vaiko klausimus "pabandyk pats išsiaiškinti", "paklausk auklėtojos" arba užduoti klausimą "o kaip tu pats manai?".

 

4. Mokykite vaikus prisiimti atsakomybę už save - už sėkmes ir nesėkmes. Vienas iš būdų mokytis atsakomybės - rodyti pavyzdį. Vaikai iš tėvų išmoksta daug daugiau nei tėvai patys to norėtų.

 

5. Išmokykite vaikus gebėjimo laukti ir per anksti nesitikėti dovanų. Mokant gebėjimo laukti, svarbu derintis prie vaiko raidos lygio: kuo vyresnis vaikas, tuo vėlesnis apdovanojimas.

 

6. Bendraujant su vaiku tėvams naudinga būtų praplėsti vaiko pradėtą temą, kalbėti su vaiku apie tai, kas jam įdomu, duoti vaikui laiko atsakyti į klausimus, skaityti pasakas aiškiai ir suprantamai, žaidžiant su vaiku kalbėtis, įvardinti aplinkos daiktus ir veiksmus, kalbėti pilnais sakiniais.

 

7. Dažnai vaikams ir tėvams būna sunku susitikti ir pabūti visiems kartu, tačiau vaikams tai - didžiausias džiaugsmas. Net jei jums ir sunku rasti laiko, galite parodyti dėmesį kitais būdais: kai jūsų vaikas užsiima kažkuo, stabtelėkite ir atkreipkite dėmesį į jo veiklą, paklauskite, kas jam/jai įdomu, papasakokite ką nors apie savo dieną, apkabinkite, kutenkite, laikykite už rankos (vaikams svarbu fizinis kontaktas).

 

8. Vaikams svarbu paaiškinti, kodėl reikia elgtis vienaip ar kitaip. Aiškiai nustatykite ir paaiškinkite, ko tikitės. Jei kyla problemų - jas įvardinkite, išreikškite jausmus ir priimkite sprendimus. Galite pateikti kelis sprendimų variantus ir leisti vaikams pasirinkti. Jei vaikas pykdamas rėkia ir trypia kojomis, padėkite jams pasakyti žodžiais, ko jis nori, ar kas jam nepatinka.

 

9. Jei jūs dažnai nusiviliate savo vaiko elgesiu, gali būti, kad tikitės nerealių dalykų. Vaikų aplinka stipriai veikia jų elgesį, taigi jūs galite keisti jų elgesį, keisdami aplinką. Kai keičiasi vaikas, jūs taip pat turite palaipsniui keisti savo auklėjimo būdus.

 

10. Leiskite vaikams rodyti pranašumą tinkamais būdais. Jei to nedarysite, vaikai atras netinkamų būdų, kaip parodyti savo galią. Jie jaučiasi reikšmingi, kai paklausiate jų patarimo, suteikiate jiems teisę pasirinkti, leidžiate jiems padėti atlikti kasdienius darbus, gaminti maistą ar apsipirkti.

 

11. Sutikite - jūs nesate tobuli tėvai, turite stiprių ir silpnų pusių. Stenkitės atpažinti savo gebėjimus - "Aš dažnai pagiriu ir paskatinu savo vaiką", įveikti silpnybes - "Man reikėtų būti nuosekliam ir griežtesniam", kelti realius lūkesčius tiek sau, tiek sutuoktiniui, tiek vaikams. Jūs neturite žinoti visų atsakymų - būkite atlaidūs sau.